Hit enter to search

Ciekawe przypadki

Zafir - ciało obce w przewodzie pokarmowym.

Zarówno małe kocięta i szczenięta, jak i niektóre dorosłe zwierzaki często mają tendencję do połykania niejadalnych przedmiotów, np. na spacerach. Może stać się to również przypadkowo podczas zabawy.

Najczęstsze objawy obecności ciała obcego w przewodzie pokarmowym i związanych z nim problemów z drożnością jelit:
– wymioty,
– brak oddawania kału
– brak apetytu
– ospałość, apatia

W przypadku podejrzenia, że nasze zwierzę zjadło jakiś przedmiot najważniejsza jest szybka reakcja i wizyta u lekarza weterynarii. Dzięki właścicielom szybka pomoc była możliwa podczas wizyty naszego pacjenta – kota Zafira. Jego opiekunowie podejrzewali, że kot mógł zjeść w ostatnim czasie jedną z zabawek. U Zafira nie występowały żadne niepokojące objawy kliniczne – nie miał problemów z jedzeniem, załatwiał się w kuwecie regularnie. Jednak sytuacja taka nie wyklucza samej obecności ciała obcego, gdyż nie musi ono powodować całkowitej niedrożności przewodu pokarmowego, a obiekt np. w żołądku może zalegać długi czas.
Do diagnostyki problemu Zafira wykorzystaliśmy badania obrazowe. W pierwszej kolejności USG a następnie RTG. Dużą ich zaletą jest fakt, że są badanie nieinwazyjne oraz nie powodują dużego stresu u badanego zwierzęcia. Dodatkowo bardzo często informacje uzyskane w ich trakcie są wystarczające do postawienia rozpoznania.

U Zafira podczas badania ultrasonograficznego zauważyliśmy sporych rozmiarów twór w żołądku oraz drugi mniejszy w obrębie dwunastnicy. Na załączonych skanach widać artefakt cienia akustycznego. Powstaje on na skutek natrafienia wiązki ultradźwiękowej na powierzchnię, która nie pozwala jej przejść dalej. Na tej podstawie podjęliśmy decyzję o wykonaniu dodatkowego badania jakim było RTG w związku z podejrzeniem ciała obcego, które mogło być metalowe (zaginiona myszka miała dzwoneczek w środku). Nasze przypuszczenia się potwierdziły, w obrębie żołądka na zdjęciu widzimy cieniujący okrągły przedmiot-prawdopodobnie dzwoneczek.
W związku z lokalizacją przedmiotu i aktualną historią leczenia Zafira po rozmowie z opiekunami podjęliśmy decyzję o prowokacji wymiotów celem ewakuacji połkniętej zabawki. Zafir na szczęście postanowił współpracować i oddał swoją niedoszłą ofiarę z powrotem ?. Jak widać na zdjęciu podejrzenia zjedzenia zabawki się potwierdziły. Drugi niewielki przedmiot widoczny w dwunastnicy okazał się końcówką ogona myszki. Niestety zbagatelizowanie podejrzenia właścicieli mogło zakończyć się przesunięciem myszki do jelita, co już miało miejsce w przypadku ogonka. Doprowadziłoby to w konsekwencji w związku z rozmiarami myszki do zablokowania światła jelita, postępujących objawów ogólnych mogących zagrażać życiu oraz konieczności zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia ciała obcego.

Zafir dzięki szybkiej reakcji troskliwych właścicieli i diagnostyce wrócił do zdrowia, a niemiła przygoda ze zjedzeniem myszki nie zakończyła się bardziej inwazyjnym postępowaniem.

Badanie wykonane na aparacie Mindray M9, użyczonym przez firmę Vetmedical

pl_PLPolish
pl_PLPolish