W celu diagnostyki chorób układu moczowego należy wykonać:
Diagnostyka chorób układu moczowego
Choroby układu moczowego, szczególnie u kotów, są częstą przyczyną wizyt w gabinetach weterynaryjnych .
Diagnostyka i ich leczenie jest kilkuetapowe , nie zawsze proste i jednoznaczne, wymaga nakładu pracy zarówno ze strony prowadzącego lekarza jak i wytrwałości i współpracy właścicieli.
Badanie moczu
To pierwsze i jedno z najważniejszych badań, na którego podstawie możemy wstępnie określić funkcjonowanie układu moczowego. Laboratoria aktualnie oferują szeroki zakres badań – od badania podstawowego określające cechy fizyczne i chemiczne moczu, ocenę osadu po badania ilościowe poszczególnych parametrów.
Materiał do badania można pobrać standardowo – w przypadku kotów na specjalny żwirek, w przypadku psów – podczas spaceru, i przywieźć do lecznicy. Mocz po pobraniu powinien być przez 15-20 minut być przechowywany w temperaturze pokojowej a następnie umieszczony w lodówce do czasu jego dostarczenia do lecznicy. Czas od pobrania do zbadania nie powinien przekroczyć 4 godzin. Im dłużej przechowywany mocz tym wyniki jego badania są mniej wiarygodne.
W naszej przychodni proponujemy Państwu pobranie moczu od psów i kotów metodą punkcji pęcherza moczowego. Metoda ta daje najbardziej wiarygodne wyniki późniejszych badań. Uzyskana próbka jest świeża, nie jest zanieczyszczona i można ją wykorzystać do szeregu oznaczeń, łącznie z badaniem bakteriologicznym i posiewem . Podczas punkcji pobieramy próbkę moczu przez nakłucie pęcherza przez powłoki brzuszne. Samo pobranie trwa tylko kilka sekund, a zdecydowana większość zwierząt nie odczuwa podczas niego dyskomfortu.
Mocz z krwią.
Punkcja pęcherza.
Mocz kota po zatkaniu cewki moczowej trwającym ponad 2 dni – obfity osad.
Badanie krwi
Ocena parametrów nerkowych w badaniu krwi jest kluczowa do diagnostyki problemów układu moczowego, w szczególności nerek (np. ich ostrej/przewlekłej niewydolności ) .
Do wykonania badania krwi psy i koty standardowo powinny być przygotowane 8 godzin na czczo, ze stałym dostępem do wody. Krew pobieramy z naczyń na kończynach lub z żyły szyjnej , metodę pobrania dobieramy indywidualnie dla każdego zwierzęcia, w zależności od jego temperamentu i budowy .
Współpracujemy z kilkoma laboratoriami – zarówno na terenie Polski jak i za granicą.
Badanie ultrasonograficzne układu moczowego
Badanie to pozwala nam w nieinwazyjny sposób ocenić budowę i strukturę narządów składających się na układ moczowy – pęcherza moczowego, cewki moczowej, moczowodów i nerek.
Pęcherz moczowy i cewka moczowa – oceniamy wygląd pęcherza i cewki, strukturę ściany; sprawdzamy echogeniczność („ultrasonograficzny wygląd”) moczu. W badaniu możemy uwidocznić znajdujący się pęcherzu osad/kamień, a także zmiany w obrębie błony śluzowej ściany;
Moczowody – możemy uwidocznić je na USG w sytuacji gdy ulegają poszerzeniu, na skutek problemów z ich drożnością (np. obecności kamienia, zmian rozrostowych, ucisku)
Nerki – sprawdzamy ich budowę, wielkość; możemy uwidocznić np. zatarcie struktury, zaburzenia w echogeniczności, poszerzenie układu zbiorczego, zmiany w obrębie miąższu narządu. W przypadku zwierząt genetycznie obciążonych wadami układu moczowego, np. u kotów z politorbielowatością nerek, jesteśmy w stanie zobrazować zmiany w narządach jeszcze przed wykryciem zmian w parametrach krwi
Do badania ultrasonograficznego koty i psy powinny być przygotowane dietetycznie – 12 godzin na czczo. Przed badaniem golimy sierść na sprawdzanym obszarze.
Podczas badania dbamy o to by nasi pacjenci nie odczuwali stresu, byli zrelaksowani, mieli czas na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia w gabinecie.
Ultrasonografia pozwala nam również na kontrolowanie postępów w leczeniu niektórych schorzeń i skuteczności terapii.
Zmieniona struktura nerek.
Zmieniona struktura nerek 2.
Zapalenie pęcherza.
Wodonercze.
Kamień w pęcherzu.
Cysta w nerce.
Poszerzony moczowód.
Wielotorbielowatość nerek.
Pomiar ciśnienia
W naszej przychodni dysponujemy wysokiej klasy ciśnieniomierzem – Pet Map Graphic II. Pozwala on na dokładny pomiar ciśnienia krwi, przeprowadzany bezstresowo nawet u kocich pacjentów. Wykonujemy zarówno szybkie pomiary podczas wizyt kontrolnych jak i przeprowadzamy ciągły monitoring u pacjentów będących w narkozie ogólnej. Dzięki temu możemy uniknąć nagłych jego wahań w trakcie całego znieczulenia, co jest szczególnie istotne u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby nerek.
Bezstresowy pomiar ciśnienia.
Ciśnieniomierz petMap Graphic II.
Diagnozowanie schorzeń nerek opiera się na analizie danych ze wszystkich wyżej wymienionych badań. Dają nam one szeroki obraz problemu , pozwalają na kontrolę podczas leczenia i ustalenie rokowania.
W diagnozowaniu, planowaniu terapii oraz w trakcie monitoringu pacjentów z chorobami układu moczowego korzystamy z norm wytyczanych przez IRIS – międzynarodową organizację zajmującą się schorzeniami nerek.
Kiedy możesz podejrzewać problemy z układem moczowym u swojego zwierzęcia?
- – zwiększona częstotliwość oddawania moczu ;
– oddawanie moczu poza kuwetą w przypadku kotów/oddawanie moczu w domu w przypadku psów
– zmiana zabarwienia moczu (np. mocz ciemny, z widoczną krwią) ;
– bezskuteczne próby oddania moczu (na ten objaw szczególnie zwracamy uwagę u kotów kastratów) ;
– zwiększone picie wody ;
– wylizywanie sierści w okolicy jamy brzusznej ;
– wymioty
– spadek/brak apetytu
– apatia, pogorszenie samopoczucia
– objawy bólu na terenie jamy brzusznej
– spadek masy ciała
– pogorszenie stanu sierści
Jeśli zauważasz któryś z powyższych objawów, lub inne niepokojące zachowania u swojego zwierzęcia – należy zgłosić się na wizytę do lekarza weterynarii.
Zarówno psy jak i koty powyżej 7 roku życia powinny przechodzić okresowe kontrole stanu zdrowia u lekarza i mieć wykonywane wspomniane powyżej badania. Lekarz prowadzący dostosuje profil badań, który będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego zwierzaka.