Hit enter to search

Jak prawidłowo dbać o zęby kota?

Regularny program domowej pielęgnacji zębów to pierwszy krok do zachowania zdrowych zębów i dziąseł.

Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest codzienne szczotkowanie zębów, czyli higiena aktywna. Pozwala to na usunięcie z powierzchni zębów płytki bakteryjnej, która jest jedną z głównych przyczyn chorób przyzębia.
Naukę mycia zębów warto rozpocząć już we wczesnych etapach życia kociaka. Łatwiej pupilowi zaakceptować takie czynności, szybciej się uczy i przyzwyczaja do rutyny. Nie znaczy to jednak, że dorosłego zwierzęcia nie da się nauczyć akceptacji na codzienne szczotkowanie zębów. Musimy tylko uzbroić się w cierpliwość i spokojnie krok po kroku przyzwyczaić zwierzę do współpracy. Pomocne w tym będzie pozytywne nastawienie, postępowanie zgodnie z wymienionymi etapami oraz nagrody, którymi będziemy nagradzać naszego pupila za cierpliwość i współpracę.
Nagrodą dla większości kotów najczęściej jest jedzenie i nie bójmy się go używać nawet po szczotkowaniu, ponieważ pozytywne skojarzenie z przyjemnymi bodźcami daje większe szanse na powodzenie profilaktyki i sprawienie, że będzie ona przyjemna a co za tym idzie stosowana. Uciekający przed szczoteczką pupil, który nie skojarzył przyjemnie higieny aktywnej to zestresowany i niechętny do kontynuowania szczotkowania opiekun. Lepiej zjeść smaczki po umyciu zębów i być zadowolonym niż nie czyścić zębów, bo jest to dla wszystkich stresujące i męczące. Dla innych kotów nagrodą będzie zabawa lub głaskanie, to ty, jako opiekun wiesz, co najbardziej motywuje twoje zwierzę do współpracy, więc wykorzystaj tą wiedzę.
Pamiętaj, że każdy kot jest inny i to, co spisuje się u kogoś niekoniecznie będzie akceptowane przez Twojego zwierzaka. Również tempo przechodzenia do kolejnych etapów czy długość ich trwania jest uzależnione tylko i wyłącznie od Twojego zwierzaka. Nie przyspieszaj, jeśli widzisz, że Twój kot nie akceptuje obecnego etapu. Jeśli przeszedłeś do kolejnego etapu i Twój pupil go nie akceptuje wróć krok w tył i spróbuj wydłużyć ten etap z większą ilością nagród, a potem spróbuj jeszcze raz. Być może higiena aktywna w przypadku Twojego kota skończy się na smarowaniu żelem lub pastą, ale bez użycia szczoteczki czy nakładki. Oczywiście dalsze etapy zapewniają skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej, ale każda forma higieny wpływa pozytywnie na spowolnienie odkładania płytki a co za tym idzie dbanie o zdrowie jamy ustnej. Są zwierzęta, które w ogóle nie akceptują higieny czynnej. W takich przypadkach konieczne są regularne wizyty kontrolne żeby wychwycić moment, w którym konieczne jest wykonanie zabiegu sanacji w znieczuleniu. Istnieją również formy biernej higieny takie jak dieta, dodatki do jedzenia lub wody, które również w pewnym zakresie spowalniają odkładanie płytki bakteryjnej. Zapytaj w przychodni o taką możliwość, również dopasujemy tą formę profilaktyki do potrzeb pupila i Twoich możliwości.

KROK 1
Stopniowo przyzwyczajamy naszego kota do dotyku w okolicy pyszczka. Najlepiej, kiedy czynimy to podczas głaskania i ocierania się o nas. Dotykamy okolicy nosa, warg, potem odchylamy policzek delikatnie na początku w niewielkim stopniu a potem próbujemy odsłonić coraz więcej zębów. U kotów należy uważać na wąsy, które są bardzo delikatne i wrażliwe na dotyk i nieumiejętne obchodzenie się z nimi może wywoływać niepokój kota. Czynności powtarzamy do momentu aż staną się dla zwierzęcia obojętne, oczywiście często nagradzając. Pamiętajmy, że lepsze są krótsze i częstsze sesje niż zmuszanie zwierzęcia do współpracy przez np. 5 minut. Staramy się również wyczuć moment, w którym kot zaczyna się niepokoić i kończymy działania jeszcze zanim stanie się niespokojne.

KROK 2
Zapoznajemy kota z pastą lub żelem, którym będą myte zęby. Stosujemy preparaty weterynaryjne, używanie pasty ludzkiej grozi zatruciem fluorem ze względu na fakt połykania pasty przez zwierzę. Dodatkowo ze względu na miętowy smak może całkowicie zniechęcić kota do profilaktyki. Najpierw pozwalamy kotu polizać preparat z palca. Następnie preparat nakładamy palcem starając się rozprowadzić go po zębach, dziąsłach i policzkach. Często pasty są smakowe, dzięki czemu zwierzę pozytywnie kojarzy manipulacje. Jeśli pasta nie jest smakowa możemy na wczesnym etapie smarować dziąsła i zęby czymś smacznym jak sos z puszki, płynne smaczki, serek topiony, jogurt. Używamy do tego produktów uwzględniając dietę kota i zalecenia lekarza. Pozwoli to przyjemnie skojarzyć czynność umieszczania palca w jamie ustnej podobnie jak smakowe pasty. Pamiętajmy również, że niektóre pasty do zębów i preparaty do higieny ze względu na skład nie są wskazane dla zwierząt z alergiami lub innymi zaburzeniami. Twój lekarz dobierze odpowiedni preparat do potrzeb Twojego pupila.

KROK 3
Kiedy pacjent już zaakceptuje smak pasty lub preparatu do higieny jamy ustnej oraz manipulacji możemy nałożyć preparat na gaziku nawiniętym na palec lub na specjalnej nakładce i rozprowadzić preparat po wszystkich zębach zaczynając od przodu a kończąc na zębach położonych najbardziej z tyłu. Bardzo często u kotów jest to najprostsza metoda czyszczenia zębów i zazwyczaj nie akceptują one dalszych etapów.

KROK 4
Na tym etapie po zaakceptowaniu przez zwierzę nakładki możemy wprowadzić szczoteczkę do zębów. Zaczynamy od szczoteczki dla dzieci ze względu na fakt, że ma ona małą główkę, miękkie włosie. Dla kotów wybieramy jak najmniejszą szczoteczkę z jak najbardziej miękkim włosiem. Zaczynamy od przyzwyczajania do mycia kłów i siekaczy. Następnie powoli przechodzimy do zębów przedtrzonowych i trzonowych. Myjemy policzkową powierzchnię zębów, to tu odkłada się najwięcej płytki bakteryjnej. Jeśli chodzi o mycie zębów od strony podniebienia i języka możemy wprowadzić je dopiero wtedy, gdy kot bez stresu pozwala sobie na mycie powierzchni łatwiej dostępnej tzn. policzkowej i wargowej.

KROK 5
Na tym etapie przechodzimy ze szczoteczki o pojedynczej główce na szczoteczkę weterynaryjną o podwójnej główce. Pozwala ona jednocześnie szczotkować obie strony zębów, co skraca czas mycia. Ze względu na ich rozmiar u kotów nie zdają one egzaminu.

Zęby myjemy minimum raz dziennie żeby profilaktyka była skuteczna. Płytka bakteryjna odkłada się już w ciągu 1h od szczotkowanie, w ciągu 48h może doprowadzić do zapalenia dziąseł, a w ciągu kilku dni może ulec mineralizacji. Chropowata powierzchnia kamienia sprzyja jeszcze szybszemu odkładaniu się płytki, której 95% stanowią bakterie a ich produkty przemiany materii drażnią przyzębie prowadząc długoterminowo do utraty zębów. Wyznaczenie stałej pory na mycie zębów pomaga nam o tym pamiętać w nawale codziennych obowiązków, jednocześnie rutyna zwłaszcza dla kotów jest ważnym elementem życia i również ułatwia prowadzenie profilaktyki.
Jeśli zwierzę nie akceptuje higieny czynnej pozostaje nam jeszcze higiena bierna w postaci gryzaków, karm dentystycznych, dodatków do wody lub jedzenia. Należy jednak pamiętać, że higiena bierna nigdy nie będzie tak skuteczna i wydajna jak szczotkowanie. W przypadku jednak, jeśli zwierzę nie współpracuje warto wspomóc zdrowie jamy ustnej naszego pupila przy pomocy higieny pasywnej dobranej indywidualnie do pacjenta.

Preparaty do higieny czynnej i biernej dostępne w przychodni:

pl_PLPolish
pl_PLPolish